Krzesiwo jest nieodzowne w ekwipunku survivalowym.

Pozwala łatwo i szybko rozpalić ogień. Każdy adept sztuki survivalowej musi sprawnie posługiwać się tym narzędziem. Gdy brakuje tej umiejętności pozostaje tylko modlitwa do któregoś z bogów błyskawic.

Krzesiwo – jaki rodzaj wybrać?

Krzesiwo jest bardzo starym i nadal skutecznym sposobem krzesania ognia. Tradycyjnie rozpalenie ognia wymagało trzech rzeczy: kawałków stali i skały np. krzemienia oraz hubki, czyli łatwopalnego materiału. Obecnie krzesiwa wykonuje się głównie z ferroceru.

Ferroceru jest stopem żelaza i ceru, często z dodatkiem prazeodymu, lantanu i magnezu. Krzesiwa magnezowe są modyfikacją ferrocerowych. Wyróżniającym je elementem jest pręt magnezowy. Proces rozpalania rozpoczyna się od zeskrobanie odrobiny wysoce łatwopalnego magnezu, a następnie skierowanie na magnezowe wiórki strumienia krzesanych iskier. Magnez sprawia, że ogień można wykrzesać nawet w bardzo niesprzyjających warunkach.

Jak skutecznie rozpalić ogień?

W survivalu istotne jest, aby móc rozpalić ognisko nawet gdy intensywnie pada deszcz lub sypie śnieg. Nawet w takich okolicznościach przyrody krzesiwo zadziała. Równie ważna jest żywotność tego narzędzia, które może być wykorzystywane kilka tysięcy razy.

Technika krzesania

Można wyróżnić dwie metody produkcji iskier. Jedna polega na przyłożeniu krzesiwa do rozpałki pod kontem około 45 stopni i szybkiego uderzania w nie iskrownikiem. Druga metoda polega na przyłożeniu iskrownika do podpałki i energicznego, z góry na dół, pocierania go krzesiwem.

Wspomniany wyżej iskrownik jest blaszką dołączona do krzesiwa. Funkcje taką może również spełnić nóż, jednak należy pamiętać o tym, aby krzesać grzbietem głowni. Krzesanie ostrzem wyszczerbia je.

Znaczenie rozpałki

Rozpałka może być naturalna lub sztuczna, ale zawsze musi być sucha. Rozpałka sztuczna pali się bardzo dobrze i doskonale rozpala. W tym celu możemy wykorzystać chusteczki higieniczne, waciki lub watę, którą można nasączyć łatwopalną substancją.

Rozpałka naturalna jest łatwa do pozyskania z otoczenia. Najefektywniej rozpali się kora brzozy zdrapana nożem z pnia. Tak powstałe wiórki należy umieścić na drewnie przygotowanym na ognisko. Równie dobrze palić powinna się nasączona żywicą gałązka drzewa lub krzewu iglastego. Można też wykorzystać suche trawy.

Zasady bezpiecznego używania krzesiwa

W czasie krzesania ognia należy szczególnie uważać na iskry. Są bardzo gorące i mogą wypalić materiał odzieży i butów, ale także spowodować poparzenia. Rozpalając ognisko musimy pamiętać o osłanianiu przed wiatrem, który powoduje rozpierzchanie się iskier. Żadna z iskier nie zdoła dotrzeć do rozpałki.