Piękno tkwi w dziczy — myślę, że nie jeden amator survivalu zgodziłby się z tym stwierdzeniem. Jednak, żeby bezpiecznie funkcjonować na odludziu, trzeba wiedzieć jakie przedmioty włożyć do swojego plecaka.
Każdy, kto myśli o wyposażeniu prawdziwego amatora survivalu ma w głowie różnego rodzaju noże, wytrzymałe linki czy nieprzemakalne akcesoria, ale te przedmioty nie zdadzą się na nic, jeśli znajdziemy się w sytuacji bez dostępu do bezpiecznego źródła wody.
Czy słomka może uratować życie?
Każde dziecko wie, że bez jedzenia można wytrzymać nawet trzy tygodnia, lecz nie pijąc, ten czas skraca się do maksymalnie kilku dni. Dlatego dobrze się zabezpieczyć przed sytuacją w której jedyne dostępne źródło wody okaże się mocno zanieczyszczone.
W takiej sytuacji zwykłe butelki z filtrem nie dadzą sobie rady. Nie usunie ona wszystkich bakterii znajdujących się w takim zbiorniku wodnym. Owszem, takie butelki świetnie sprawdzą się w zaciszu domowym i przy pobieraniu wody z czystych górskich źródeł, jednak w sytuacji, w której nie jesteśmy pewni co do jakości pobieranej wody, lepiej skorzystać z innego rozwiązania. Mówiąc „inne rozwiązanie” mam na myśli słomkę filtrującą. Zdecydowanie brzmi to niepozornie, jednak używana w nich technika filtrowania wody, zdecydowanie różni się od tej zawartej w filtrach węglowych. Membrana filtra wykonana jest wykonana z małych słomek, które zawierają mikroskopijne pory o średnicy 0,2/0,1 mikrona (w zależności od producenta). Brudna woda wpływa z jednej strony słomek, a czysta przepływa przez pory, podczas gdy bakterie, pasożyty, mikroplastik, brud i inne zmętnienia są zablokowane, bo są zbyt duże, by przedostać się przed pory.
W rezultacie spożywana woda jest w pełni bezpieczna, a wszystkie gdy zanieczyszczenia są blokowane. Do tego ogromnym plusem używania słomki jest to jak łatwo utrzymać ją w czystości. Ustnik można bez problemu odczepić i umyć, a sam filtr wystarczy przedmuchać po użyciu i jest gotowy do dalszej pracy. Do tego żywotność tego typu akcesoriów jest bardzo długa — tego typu rurki są w stanie przefiltrować od 2000 do 4000 litrów wody.