Gwizdek kojarzy się często z kibicowaniem. Istnieją jednak też gwizdki ratownicze – survivalowe. Są tanie i lekkie, a znacznie poprawiają poczucie bezpieczeństwa.
Pierwsze gwizdki pojawiły się już setki lat temu i służyły przede wszystkim do zwabiania zwierząt w pułapkę. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi przeznaczenie tego typu przedmiotów.
W jaki sposób gwizdek może przydać się w survivalu?
Po pierwsze, za pomocą gwizdka można odstraszyć zwierzęta. Choć nie jest to metoda, która może zostać uznana za stuprocentowo bezpieczną, zwierzęta zazwyczaj boją się ludzi i starają się unikać kontaktu z nimi. Idąc nocą przez las i gwiżdżąc co jakiś czas można więc zmniejszyć ryzyko nieprzyjemnego kontaktu. Ponadto dzięki gwizdkowi da się poinformować o swoim położeniu służby ratownicze.
Niekiedy w górach dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, podczas których konieczne jest czekanie na przybycie ratowników. Gdy zaczną nawoływać, lecz dana osoba ma zbyt mało sił, by krzyczeć, może wykorzystać znacznie bardziej donośny od krzyku gwizdek. Ten przedmiot przydaje się również podczas spotkań ASG oraz innych zajęć w terenie. Daje możliwość komunikowania się między sobą przy użyciu ustalonych wcześniej sygnałów.
W jaki sposób wybrać gwizdek survivalowy?
Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie gwizdki survivalowe są takie same. Generalnie wyróżnia się ich dwa rodzaje: kulkowe i bezkulkowe. Różnią się one od siebie kształtem oraz wydawanym dźwiękiem. Modele bezkulkowe są bardziej piszczące i lepiej słyszalne, lecz dmucha się w nie trudniej niż w kulkowe. Gwizdki kulkowe mogą z kolei grzechotać podczas chodzenia, dlatego każdy musi oszacować, co jest dla niego najlepszą opcją. Dobrej jakości produkty są wykonane z mocnego plastiku, czyli ABS.
Tworzywo to nie pęknie nawet wtedy, gdy stanie się na nie butem. Głośność gwizdka powinna wynosić powyżej 100 decybeli. Dobrze, by posiadał sznurek, za pomocą którego da się go zawiesić na szyi. Dzięki temu niweluje się ryzyko zgubienia go. Warto unikać produktów z ruchomymi częściami, które mogłyby się złamać lub zepsuć.